Levandulář - zahrada

Péče o rostliny

  • Levandule vytváří dřevnatějící, většinou plně mrazuvzdorné keříky. Podle druhu a kultivaru mohou být jen 20, ale i 60 cm vysoké.
  • Pro pěstování je nejvhodnější slunné stanoviště a dobře propustná půda. Rostliny jsou velmi nenáročné na živiny a nesnáší přemokření.
  • Levandule je ideální rostlina k vytvoření vonného zátiší na zahradě či balkónu. Lze ji pěstovat přímo v záhonech nebo větších nádobách.
  • Levandule patří mezi medonosné rostliny, a proto jsou keře často obletovány motýly a včelami.
  • Několikaleté rostliny mohou narůst až do velikosti přes 1 metr. Chcete-li keře tvarovat, zastříhávejte, resp. seřezávejte, vždy jen nové výhony. Pokud  možno nezasahujte do dřevnatých částí rostliny. Nejlepším obdobím pro úpravu keříků je podzim, popř. jaro. Je dobré tuto údržbu stihnout do konce měsíce března.


Rozmnožování levandule

Levanduli lze poměrně snadno rozmnožovat řízkováním, což je určitě vhodný způsob. Můžete také vysévat ze semen. 

Řízkování levandule

Metodou řízkování si můžete rozmnožit svou levanduli na zahradě. Prozdravíme, jak na to jdeme my u nás v Lavandii: 

Při řízkování z levandule odtrháváme nebo odstřiháváme polotvrdé mladé výhonky, jakmile to jejich délka a stav keře dovolí. Měsíc duben a květen jsou pro to ideální.

Když odtrhneme z keře mladý výhonek, je potřeba ho začistit od přebytečných lístků - necháme jen maximálně tři vrchní patra výhonků lístků, zbytek otrháme.

Předtím než ale začneme, je potřeba si připravit půdu nebo výsevní misku, do které připravíme směs písku, výsevního substrátu, takovou směs ve výsevní misce dobře prolejeme aby se nám řízky pěkně vpíchly. Konečky řízků můžeme, ale není to nezbytně nutné, také namočit do nějakého pomocného prostředku na kořenění, který koupíte v každém zahradnictví. Následně po vložení řízku do výsevní misky dobrě přimáčkneme, pak už se jen pravidelně staráme, aby nám výsevní miska nevyschla. Po cca 2 až 3 týdnech již můžeme pozorovat jak nám mladé výhonky pouští kořínky, až jich má rostlinka dostatek. Můžeme případně rozsadit do větších nádob a takto se o rostlinku staráme až do podzimu, kdy ji můžeme přesadit do země. Hodně zaléváme a máme radost z naší práce. 

Více o rozmnožování levandule se dozvíte při naší návštěvě nebo na workshopu k pěstování rostlinek. Sklizeň

  • Stonky s květy levandule sklízíme co nejdříve po vykvetení, abychom uchovali výrazné aroma levandulové silice, která má blahodárné účinky na lidský organismus. Pokud sklízíme levanduli pro dekorační využití, barva květů krátce po vykvetení je nejintenzivnější.
  • Po první sklizni keře znovu obrůstají a vytváří květenství, která jsou již menší. Dorůstající stonky s květy, které jsou slabší, opět postupně sklízíme

 

Grafický návrh vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.