O levanduli

Svěží vůně levandulových keřů upoutá pozornost každého, kdo se nachází v její blízkosti. Keříky s modrými, vzácněji i růžovými či bílými klásky květů, jsou jen těžko přehlédnutelné.
Levandule je mrazuvzdorná, můžete ji pěstovat přímo na záhonech nebo v nádobách na svých terasách, balkónech, apod. Existuje mnoho druhů a variant levandule. Často se liší také názvosloví.


 

Ozdobné kultivary

Kromě Levandule lékařské, která je svým vzrůstem spíše menším až středně vysokým druhem levandule, se pěstuje i mnoho dalších druhů a kultivarů. Levandule korunkatá, tzv. francouzská levandule (Lavandula stoechas), má velká nachová kompaktní květenství a dorůstá výšky až 100 cm (vyjímečně i 200 cm), ale je poněkud choulostivější na přezimování. Lavandula lanata, tzv. wooly lavender, "chlupatá" levandule, pěstovaná zejména ve Španělsku, má velká květenství a je otužilá, nesnáší přemokření a je ideální do nádob. Levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia), se pěstuje i ve variantách s jemně růžovými i bílými květy, které vyniknou především v kombinaci s modrými a fialovými levandulemi.

 

Ve Francii i dalších zemích je levandule pěstována ve velkém a vonná silice, získávaná z jejích květů, je používána v kosmetickém i farmaceutickém průmyslu. Tato silice v koncentrovaném stavu je obsažena v na trhu dostupném přírodním oleji, který má uklidňující a harmonizující účinky na tělo i duši. Získat čistou silici v domácích podmínkách je takřka nemožné, protože proces získávání tohoto vzácného oleje je technologicky poměrně náročný. Široké využití mají tedy samotné květy levandule, které vonné silice obsahují, a je možné si je vypěstovat na vlastní zahradě, terase, apod.

Grafický návrh vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.