Lavandin nebo levandule?

Pokud jste se u nás na políčku v létě byli podívat, mohli jste si všimnout, že na něm pěstujeme dva druhy levandule. Lavandin a levanduli lékařskou. Tyto dva druhy patří zároveň mezi ty nejvíce pěstované druhy levandule (v současnosti na světě najdete přes 45 druhů levandule). 

Oba druhy levandule mají své specifické vlastnosti a využití. I proto máme na políčku brigádnice, které vám vždy rády poradí, jakou levanduli je vhodnější si nasbírat pro vaše potřeby. 

Přestože se můžou obě rostliny na první pohled zdát stejné, lavandin a levandule lékařská se liší v:

  • barvě
  • květu
  • vůni
  • vlastnostech
  • využití
  • schopnostech

Lavandin "grosso"

Lavandin je francouzský vyšlechtěný druh levandule, který najdeme i v krásné a okouzlující Provence. Pěstuje se především pro svou vůni, která je narozdíl od levandule lékařské více sladká a intenzivní. Liší se i ve zbarvení. Už z dálky totiž lavandinové pole září svou namodralou barvou. Lavandin je vhodnější pro okrasné kytice. Jeho květy jsou totiž delší a hustější. Lavandin se narozdíl od levandule lékařské nepoužívá v lékárnictví ani v potravinářství (ale není závadné si z něj udělat třeba sirup, do potravinářství nicméně vždy doporučujeme raději levanduli lékařskou). Díky své intenzivní vůni je lavandin často důležitou složkou do parfémů, je perfektní pro aromaterapii a nebo jen tak, na ozdobu.

 

Levandule lékařská

Levandule lékařská je používána už od dávných dob v lékárnictví a v lázních. Dnes je levandule lékařská i dobře známým pomocníkem v kuchyni (u nás vede provensálské koření nebo levandulové květy v kávě či v bábovce). Její vůně je uklidňující a relaxační, pomůže zklidnit tělo i mysl. Je perfektní pro zklidnění před spánkem a doporučujeme ji jemně nastříkat na polštář vždy před spaním. Díky jejím schopnostem se může používat i na problematickou pleť a najde cenné využití i v domácí lékárničce

Na obou fotkách si můžete důkladně prohlédnout rozdíly květů levandule. Děkujeme mockrát za krásné fotky panu Petru Fojtíkovi! (https://www.instagram.com/petr.fojtik.reality/)

 

Grafický návrh vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení