Lavandin nebo levandule?

Pokud jste se u nás na políčku v létě byli podívat, mohli jste si všimnout, že na něm pěstujeme dva druhy levandule. Lavandin a levanduli lékařskou. Tyto dva druhy patří zároveň mezi ty nejvíce pěstované druhy levandule (v současnosti na světě najdete přes 45 druhů levandule). 

Oba druhy levandule mají své specifické vlastnosti a využití. I proto máme na políčku brigádnice, které vám vždy rády poradí, jakou levanduli je vhodnější si nasbírat pro vaše potřeby. 

Přestože se můžou obě rostliny na první pohled zdát stejné, lavandin a levandule lékařská se liší v:

  • barvě
  • květu
  • vůni
  • vlastnostech
  • využití
  • schopnostech

Lavandin "grosso"

Lavandin je francouzský vyšlechtěný druh levandule, který najdeme i v krásné a okouzlující Provence. Pěstuje se především pro svou vůni, která je narozdíl od levandule lékařské více sladká a intenzivní. Liší se i ve zbarvení. Už z dálky totiž lavandinové pole září svou namodralou barvou. Lavandin je vhodnější pro okrasné kytice. Jeho květy jsou totiž delší a hustější. Lavandin se narozdíl od levandule lékařské nepoužívá v lékárnictví ani v potravinářství (ale není závadné si z něj udělat třeba sirup, do potravinářství nicméně vždy doporučujeme raději levanduli lékařskou). Díky své intenzivní vůni je lavandin často důležitou složkou do parfémů, je perfektní pro aromaterapii a nebo jen tak, na ozdobu.

 

Levandule lékařská

Levandule lékařská je používána už od dávných dob v lékárnictví a v lázních. Dnes je levandule lékařská i dobře známým pomocníkem v kuchyni (u nás vede provensálské koření nebo levandulové květy v kávě či v bábovce). Její vůně je uklidňující a relaxační, pomůže zklidnit tělo i mysl. Je perfektní pro zklidnění před spánkem a doporučujeme ji jemně nastříkat na polštář vždy před spaním. Díky jejím schopnostem se může používat i na problematickou pleť a najde cenné využití i v domácí lékárničce

Na obou fotkách si můžete důkladně prohlédnout rozdíly květů levandule. Děkujeme mockrát za krásné fotky panu Petru Fojtíkovi! (https://www.instagram.com/petr.fojtik.reality/)

 

Grafický návrh vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.