Lékárnička

Všestranné a blahodárné účinky levandule znali už staří Egypťané, Římané a Řekové. Levandule byla oblíbená pro své léčivé a antiseptické schopnosti. I když ji v dnešní době oceňujeme především pro její nádhernou vůni, v historii se používala především pro její léčivé účinky. Především kolem 17. století ji lékaři hojně používali proti bolestem, štípancům (a to nejen těm hmyzím, ale třeba i hadím), proti psychickým problémům nebo i vzteklině. Při Velkém moru v Londýně byla levandule hojně využívána pro její schopnost "čistit vzduch". Kytice levandule byly naskládány před dveřmi a okny každého domu, aby "očistily vzduch" a zabránily tak vniknutí moru do domu. 

Ani dnes by levandule neměla chybět v žádné domácí lékárničce... 

Levandulový olej destilujeme přímo z našich květin. Můžeme tak zaručit, že olejíček je v té nejvyšší bio kvalitě a můžete jej použít přímo na pokožku. Levandule je známá pro svou všestrannost a unikátnost. Má celou řadu prospěšných schopností. 

Levandulová silice pomáhá při stresu, vyčerpání a úzkostech, ale třeba i s nespavostí. Díky jejím antispetickým a hojivým vlastnostem je ceněná v boji s problematickou pokožkou. Pomáhá utišit mírné záněty, štípance od hmyzu, také urychluje léčení spálené pokožky.

Levandulový olej z levandule lékařské můžete použít:

  • Po bodnutí hmyzem zakápněte místo kapkou olejíčku a nechte vstřebat. Místo se zklidní a přestane svědit.
  • Pro ošetření ranky po přisátí klíštěte. Jedna kapička olejíčku stačí na vyčištění ranky a urychlení hojení.
  • Vtírejte levandulový olej na postižená místa při plísních na nohou.
  • Lehce masírujte oblast spánků olejem při bolestech hlavy.
  • Při stresu a úzkostech vetřete kapku oleje na zápěstí.
  • Pokud trpíte na sezónní alergie, zkuste si vždy ráno potřít kapku olejíčku pod nosem. Uvidíte, že si na alergii celý den ani nevzpomenete.
  • Pomůže při spáleninách od slunce. Stačí smíchat s jakýmkoliv základním ošetřujícím olejem (mandlový, kokosový).
  • Při unavených nohou si připravte lázeň z teplé vody (teplotu vody přizpůsobte vlastním možnostem, nedoporučujeme vodu příliš teplou), 1 lžíce jablečného octa a 5 kapek levandulového éterického oleje, důkladně promíchejte. Můžete přidat ještě 1 - 2 kapky rozmarýnové silice - spolu s levandulí vytvoří skvělou směs, která rozproudí váš krevní oběh a zároveň uvolní končetiny. Pro ochlazení nohou v horkých letních dnech připravte lázeň z chladnější vody, 4 - 5 kapek levandulového oleje a 1 - 2 kapek mátového éterického oleje.
  • V případě nespavosti stačí jedna kapička olejíčku na polštář. Éterický olej se postupně vypařuje, takže nezanechá na polštáři šmouhu. Levandule sklidňuje tělo i mysl a pomůže tak ke kvalitnějšímu a nerušenému spánku.  
  • Prevence proti vši dětské: 1 kapička olejíčku za každé ouško. 
Grafický návrh vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.