Domácí levandulové lázně

Už staří Egypťané, Římané a Řekové používali levanduli do parfémů, aromaterapie, ale především při koupacích rituálech. Levandule je totiž jako stvořená pro domácí lázně, vlastně i její název pochází z latinského výrazu lavare, v překladu umýt

Ne vždy máme čas na to vyrazit do lázní, ale proč si nedopřát občas lázně i doma? Pravidelné rituály, kde se zaměříte jen a pouze na sebe mají benefity pro psychické i fyzické zdraví. Navíc díky dostupnosti a všestrannosti levandule si je můžete udělat opravdu kdykoliv. 

  

Tělový peeling od hlavy až k patě

Suroviny smíchejte dohromady a uskladňujte v chladném tmavém místě, v uzaviratelné dózičce. 

Peeling je skvělý pro odstranění odumřelých buněk pokožky, které dále ucpávají póry. Krouživé pohyby také napomáhají a zlepšují prokrvení pokožky, peeling krásně pokožku čistí a vyživuje.

Ideální je se před peelingem naložit do horké vany nebo si dát sprchu, peeling je vždy potřeba nanášet na vlhkou pokožku. 

S peelingem opravdu velice opatrně. Na pokožku netlačte, ale krouživými pohyby jemně směs masírujte a opláchněte vodou. Poté nezapomeňte pokožku dostatečně hydratovat, ať už tělovým olejem nebo máslem. Tento rituál doporučujeme opakovat jednou za 1-2 týdny. Vaše pokožka za něj bude velice vděčná.


 

Pleťový peeling

  • 1 lžíce jemně mletého kokosu
  • 1 lžíce mandlové mouky
  • 1 lžíce levandulového květu
  • 2 lžíce kosmetického jílu
  • 5 kapek kvalitního oleje (makadamový, jojobový, meruňkový, apod.)

Levandulový květ rozdrtíme v hmoždíři, popř. pomeleme v kávomlýnku. Do uzavíratelné dózy vsypeme všechny suroviny a důkladně protřepeme, aby se všechny složky rovnoměrně smíchaly. Přikápneme kvalitní olej. Směs skladujte na tmavém a chladném místě.

Při aplikaci použijeme 1 - 2 lžíce směsi a postupně přilíváme vodu, dokud nevznikne hustší kaše. Postupně nanášíme na  pleť a opravdu jemně masírujeme. Pleť poté opláchneme vlažnou vodou.

Levandule společně s kosmetickým jílem jsou skvělí v boji proti akné. Peeling na pleť není doporučené používat více jak jednou týdně, mohl by narušit texturu pokožky. 


 

Bylinná vlasová voda

Směs bylin zalijte octem a dva týdny nechte luhovat. Nádobu se směsí umístěte na chladnějším a tmavém místě. Po dvou týdnech přefiltrujte přes plátěný ubrousek a přelijte do uzavíratelné lahvičky. Po umytí vlasů šampónem opláchněte vlasy bylinnou vodou, kterou jste si předem připravili rozmícháním asi 5 ml bylinného výluhu ve vodě. Vlasy revitalizuje a spolehlivě odstraní nánosy kosmetických přípravků, vlasy budou navíc po aplikaci hebké a voňavé.


 

Pro dokonalou relaxaci - levandulová koupel

Hrst sušeného, či několik hrstí čerstvého květu levandule povaříme několik minut zhruba v jednom litru vody. Necháme ještě asi 15 minut odstát, scedíme a přilijeme do připravené lázně. Pro ještě intenzivnější účinek koupele můžeme přikápnout jednu kapku éterického levandulového oleje. Doporučejeme také přihodit několik hrstí kvalitní mořské soli. Doporučená doba trvání koupele je 20 minut.

Pro dokonalý relax si ještě zapalte levandulovou svíčku, která dotvoří pohodovou atmosféru pro Váš odpočinek.


 

Napařování obličeje

Nejen na ucpané dutiny, ale také na vyčištění pórů od všech každodenních nečistot je perfektní napaření obličeje. Jednoduše naplňte větší mísu vařící vodou, kápněte pár kapek éterického levandulového olejíčku (pro problematickou pleť jde nakombinovat i s čajovníkovým, tea tree, olejíčkem), zakryjte se ručníkem a zkuste vydržet aspoň 10-15 minut. 


 

Extra hydratace pro ruce a nohy

Smíchejte pár kapek levandulového olejíčku s vaším oblíbeným masážním olejem nebo hydratačním krémem a dopřejte si uvolňující levandulovou masáž. Vůně levandule navíc uleví nejen bolavým nohám, ale po celém dni i sklidní mysl. 


 

Dokonalý spánek

Po vašem pečujícím rituálu nezapomínejte, že základem spokojeného těla je dobrý spánek. Přestříkejte si polštář květinovou vodou pro nerušený a dlouhý spánek. 

Grafický návrh vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.